Jaký typ autosedečky jsme vybrali a proč

Ještě před narozením dítěte jsme začali řešit otázku, jak jej budeme přepravovat a v čem? Prioritou číslo jedna pro nás jako nastávající rodiče byla bezpečnost a pohodlí dítěte. Z článků na internetu jsme měli načtené, že do porodnice a auta bychom měli mít vajíčko, a že dítě máme minimálně do 15 měsíců přepravovat v protisměru jízdy kvůli krční páteři, a doposud nezpevněným svalům, které ji drží.

3_1920x1080-3

Vzhledem k tomu, že se kvůli kulatému tvaru vajíčka nedoporučuje mít v nich miminka moc dlouho, nedokupovali jsme ani "přechodky", díky nimž šlo vajíčko nacvaknout do kočárku. A nebylo to ani potřeba, z auta do domu jsme vajíčko nosili a na nákupy ho jednoduše položili na vozík. Naše vajíčko mělo polyesterový potah, takže jsme hodně používali alespoň bavlněnou plínku, kterou jsme mu dávali pod hlavu, ale celkově to nebylo nic moc a zkoušeli jsme později na internetu najít bavlněný potah na vajíčko.

dri seat

Po 3 měsících jsme vajíčko museli dát pryč. I když nám "nevyčuhovala" hlava, ani jsme nepřesáhly nosnost vajíčka, což je signál k tomu, abychom vyměnili vajíčko za autosedačku, malému se v ní jednoduše už nelíbilo. Ve vajíčku ležel moc nízko a neviděl z okénka a neustále plakal.

Na D-testu jsme proto vybrali nejlépe hodnocenou autosedačku 0-18 Kg na pásy a tu jsme usadili v autě. I na pásy byla docela stabilní, určitě byla bezpečná, ale potahy v ní vůbec nebyly funkční. Malej se nám v ní potil a i po hodině jízdy jsme jej vytahovali ze sedačky s mokrými zády. Začali jsme tedy hledat funkční potahy, které ale zvlášť nešly sehnat.

Našli jsme autosedačku Lionelo Sander 0-36 Kg s funkční Dri-set vložkou a Isofixem. Šla poutat po směru i protisměru, Isofix výborně fixoval autosedačku a šla polohovat do lehu, což jsme potřebovali, protože v 1 roce ještě dítě nemá pevnou páteř a mělo být v autosedačce ještě stále v pololehu.

sander 1601x500

Po čase (to už malej uměl seděl) jsme pořídili ještě jednu LIONELO LEVI 9-36 Kg. Nešla položit do lehu, ale pro potřeby našich rodičů,  kteří si vozili malého jen do vedlejšího města (15 min jízdy), plně postačila. Dlouho nám vydržela a taktéž měla termoregulační vložku.

Asi ve 2 letech malého jsme objevili otočnou autosedačku Lionelo Bastiaan RWF 0-36 Kg a ihned jsme ji vyměnili za Sander. Vzhledem k tomu, že malej měl asi 12 kilo, tak se nám do té původní autosedačky, hůře vkládal bokem přes sedačku. U otočné autosedačky tak tento problím odpadal. Také měla velmi příjemný potah na dotek a oproti Bastiaan 0-36 Kg velmi hlubokou opěrku hlavy.

1302

Co bychom tedy po těchto zkušenostech doporučili?

  • Pro miminko určitě vajíčko, budete jej hodně nosit, ale s termoregulační Dri-seat vložkou. Miminka se velmi snadno zpotí a nespokojené miminko může cestování hodně znepříjemnit.
  • Od 4 měsíců do 3 let, s polohovatelnou sedačkou do lehu, protože takto malé děti by minimálně do 1 roku neměly sedět a hodně v autě spinkají. Pro auta bez Isofix, třeba Liam 0-18 Kg (není třeba za něj platit když ho nemáte), nebo s Isofixem Lukas 0-18 Kg s podpěrnou nohou (do 15 měs, nebo min 18 Kg budete jezdit v protisměru a pořádné fixace autosedačky je lepší).
  • Od 1 - 6 let. Sander 0-36 Kg, pokud chcete autosedačko co déle vydrží- je prostornější a jde položit do lehu, nebo otočnou Lilonelo Bastiaan RWF 0-36 Kg, či Caretero Mokki 0-36 Kg. Horní hranice je spíše orientační, děti od 5 let většinou už sedačku „kulatější“ noc nechtějí resp. se jim v nich nelíbí a tak plynule přejdete na autosedačku bez pásů 15-36 Kg
  • Na Krátké cestování bych volila pro sedící děti, tj. asi od 1,5 roku Levi One 9-36 Kg. Většinou si ji kupují prarodiče, či rodiče do druhého auta. Jsou multifunkční a vhodné i pro několik generací.
  • Pro děti 4 - 12 let bych vybrala autosedačku HUGO 15-36 Kg s Isofixem, nebo Lars 15-36 Kg na pásy v autě. Větší děti už poutáte pásy z auta přímo přes tělo. Lepší je volit sedačky s opěrkou zad. Samostatný podsedák by sice stačil, ale tyto autosedačky s pěrkou zad mají boční ochranu a pokud Vám dítě usne, tak se může si o opěrku hlavy opřít hlavu. Navíc jsou rozložitelné, takže i ten podsedák zle z této autosedačky oddělit a používat i zvlášť.

Na závěr bych chtěla říci, že pokud máte Isofix v autě, určitě bych volila spíše autosedačku s Isofixem. Autosedačka s ním pevněji drží v autě a hlavně jakmile začnete dítě poutat přes tělo na pásy v autě, tak už nebudete mít na co upevňovat tu autosedačku. Bude volně postavená na sedačce v autě, nebo ji bude jistit jen Top-theterem zhora.

otočna_1

 

Další články:

Autosedačka Lionelo Bastiaan RWF

Kočárek Lionelo Greet

Autosedačka Lionelo Bastiaan

 

 

postýlka Lionelo Simon

Lionelo Bell

Autosedačka Levi One

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení